هفت ویژگی سرشماری سال 95

نوشته شده توسط مشاور آماری . منتشر شده در سرشماری

بنا بر اعلام امید علی پارسا، رئیس مرکز آمار، سرشماری نفوس و مسکن سال 95 با تغییرات و رویکرد جدید 7 ویژگی عمده دارد که آن را نسبت به عملیات آمارگیری در هفت دوره قبلی متمایز کرده است. اولین ویژگی به کاهش تعداد سوالات پرسشنامه مرکز آمار برای جمع آوری اطلاعات جمعیتی، سکونتی، ملکی و اقتصادی خانوارها بر می‌گردد. در سرشماری 5 سال پیش – سرشماری نفوس و مسکن سال 90 - از بین 700 سوال کلیدی که اطلاعات آن در کشور وجود نداشت، پرسشنامه‌ای حاوی 50 سوال اولویت دار تهیه و آمارگیری سنتی براساس آنها انجام شد؛ این در حالی است که بنا بر آنچه رئیس مرکز آمار روز گذشته اعلام کرد به‌دلیل تکمیل زیرساخت‌های اطلاعاتی در سایر بخش‌های اقتصادی و اجتماعی و... امسال تعداد سوالات به 29 سوال کاهش یافته است. ویژگی دوم به تغییر و تحول اساسی نحوه سرشماری نفوس و مسکن در سال جاری بر می‌گردد. همان گونه که گفته شد، سرشماری سال 95 با استفاده از روش ترکیبی آمارگیری اینترنتی – حضوری و در دو مرحله زمانی انجام می‌شود که با حذف کامل ثبت کاغذی نسبت به دوره‌های قبلی حداقل از پنج مزیت دقت بالا، سرعت بالا، دسترس پذیرتر بودن خانوارها برای پاسخ به سوالات، کمتر شدن ضریب خطا و همچنین کاهش هزینه‌های مالی، زمانی و انسانی برخوردار است. بنا بر اعلام رئیس مرکز آمار ایران با توجه به ضریب نفوذ اینترنت به میزان 3/ 47 درصد در کشور، 56درصد در شهر تهران، 1/ 52 درصد در مناطق شهری و 4/ 26 درصد در مناطق روستایی پیش‌بینی می‌شود حداقل حدود 40 درصد از عملیات سرشماری به صورت اینترنتی انجام شود.

  ویژگی سوم سرشماری سال 95 به ایزوله شدن همه نتایج سرشماری مربوط می‌شود؛ آن طور که روز گذشته رئیس مرکز آمار اعلام کرد: اگر در دولت قبل و تنها در یک مورد به‌دلیل در دست نبودن زیرساخت‌های اطلاعاتی کافی برای هدفمندسازی یارانه‌ها برخی اطلاعات پایه به دست آمده از سرشماری نفوس و مسکن سال‌های قبل در اختیار دستگاه‌های مسوول قرار گرفت، اما در حال حاضر به‌دلیل تجهیز دولت به بانک‌های اطلاعاتی گسترده و متنوع در زمینه‌های مختلف، مرکز آمار تحت هیچ شرایطی اطلاعات سرشماری سال 95 را به بیرون از مرکز برای استفاده‌های غیر، نشر نمی‌دهد. بنا بر تاکید وی مرکز آمار ایران در حال حاضر هیچ‌گونه ارتباطی با سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و سایر دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی و همچنین تعهدی بابت در اختیار قرار دادن ریز اطلاعات آماری تک‌خانوارها به آنها ندارند. پارسا با بیان اینکه تمام کارمندان مرکز آمار به «سند حفظ امنیت اطلاعات» و «عدم افشای اطلاعات محرمانه» این مرکز پایبند بوده و در این زمینه سوگند یاد کرده‌اند نشر اطلاعات محرمانه خانوارها به بیرون از مرکز آمار را منجر به وارد آمدن لطمه و آسیب به سرمایه اجتماعی این مرکز و فرآیند آمارگیری عنوان کرد.

 اطمینانی که رئیس مرکز آمار درباره محفوظ بودن اطلاعات اقتصادی و ملکی خانوارها اعلام کرده می‌تواند باعث رفع شائبه و استرس عمومی نسبت به سرشماری سال 95 شود و در نهایت سطح همکاری عموم مردم در مناطق مختلف کشور را با مرکز آمار از بابت ارائه اطلاعات صحیح به این مرجع آماری افزایش دهد. ویژگی چهارم چالش عدم حضور خانوارها در منزل در زمان مراجعه ماموران آمارگیری را که در دوره‌های قبلی منجر به بروز خطا در نتایج سرشماری از بابت اطلاعاتی همچون تعداد خانوارها، تعداد واحدهای مسکونی خالی و... می‌شد در سرشماری نفوس و مسکن سال 95 برطرف خواهد کرد. بنا بر اعلام رئیس مرکز آمار به‌رغم اینکه آمارگیری حضوری و مراجعه ماموران آمارگیر به درب منازل عمدتا در ساعات اداری – در فاصله 8 صبح تا 4 بعد از ظهر – صورت می‌گیرد اما متناسب با ویژگی‌های جغرافیایی و الگوهای سکونتی در شهرهای مختلف و همچنین شرایط آب و هوایی، ساعات آمارگیری و مراجعه ماموران به درب منازل قابلیت انعطاف دارد. به این ترتیب اگر چه در دوره‌های قبلی بعضا به‌دلیل شاغل بودن زوجین به خصوص در شهرهای بزرگ امکان عدم حضور آنان در منزل در هر سه بار مراجعه ماموران مرکز آمار وجود داشت و عدم حضور آنان منجر به خطای آماری در نتایج سرشماری می‌شد، در سرشماری سال 95، علاوه‌بر انعطاف در ساعات مراجعه ماموران، با فراهم شدن امکان ثبت اینترنتی و تلفنی اطلاعات مسکن و خانوار، این خطا به حداقل می‌رسد.

به این معنا که در صورت عدم حضور اعضای خانوار در منزل، مامور مرکز آمار با نصب برچسب عدم حضور در منزل و ارائه شماره تلفن تماس و کد 12 رقمی، امکان انجام سرشماری اینترنتی یا برقراری تماس تلفنی با ماموران مرکز آمار برای ثبت اطلاعات و انجام فرآیند سرشماری را فراهم می‌کند. ویژگی پنجم سرشماری نفوس و مسکن سال 95 به کاهش طول زمان بررسی نتایج سرشماری و اعلام نتایج اولیه آن نسبت به دوره‌های قبل برمی‌گردد؛ بنا بر اعلام رئیس مرکز آمار، نتایج اولیه سرشماری نفوس و مسکن سال 95، نیمه اول دی ماه یعنی دو ماه پس از اتمام فرآیند سرشماری اعلام می‌شود؛ این در حالی است که نتایج اولیه سرشماری دوره قبل که آذرماه سال 90 برگزار شد، حدود 5 ماه بعد اعلام شد. ویژگی ششم به ضرورت اطلاع خانوارها از کد پستی منازل به منزله رمز ورود آنها به سامانه ثبت اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن سال 95 بر می‌گردد؛ این در حالی است که خانوارها باید در هنگام مراجعه ماموران برای انجام سرشماری حضوری نیز کلیه اطلاعات هویتی، ملکی و اقتصادی خود را آماده داشته باشند.

ویژگی هفتم سرشماری نفوس و مسکن به یک پیش‌بینی عمده از تعداد خانوارهای کشور در سال 95 مربوط می‌شود؛ رئیس مرکز آمار ایران در این باره اعلام کرد: بر اساس برآوردهای صورت گرفته از جمعیت کشور، پیش‌بینی می‌شود هم‌اکنون تعداد خانوارهای کشور 25 میلیون خانوار باشد.بر مبنای این برآورد و در صورت تحقق آن پس از استخراج نتایج سرشماری سال 95، تعداد خانوارها نسبت به سال 90 معادل 19 درصد افزایش یافته است.در سرشماری سال 90 تعداد خانوارها حدود 21 میلیون خانوار اعلام شده بود. سرشماری نفوس و مسکن به عنوان نقشه راه سیاست‌گذاری اقتصادی و اجتماعی در کشور، هر 5 سال یکبار انجام و از نتایج آن به عنوان اطلاعات پایه‌ای سکونتی، جمعیتی، ملکی و اقتصادی برای تصمیم‌گیری‌های کلان در حوزه‌های مختلف استفاده می‌شود. مهمترین کاربری اطلاعات سرشماری نفوس و مسکن شامل برنامه‌ریزی‌های کلان برای تامین مسکن و همچنین خدمات زیربنایی شامل تامین آب، برق، گاز و... و امکانات زیربنایی از قبیل ساخت مدارس، بیمارستان‌ها و... متناسب با ترکیب و تحولات جمعیتی و اقتصادی است.

«تاریخ اعلام رئیس مرکز آمار : 20 شهریور ماه 95، درج در روزنامه دنیای اقتصاد با کد خبر DEN-1068430 در تاریخ 21 شهریور ماه 95»

جهت درخواست همکاری  و یا انجام پروژه های آماری از یکی از روش های زیر می توانید با تیم آی آر آمار در ارتباط باشید. لازم به توضیح می باشید فرآیند مشاوره و همچنین پاسخگویی به سوالات کوتاه به صورت کاملا رایگان ارائه می گردد.

 

شماره تماس:   09300023999

رایانامه:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کانال تلگرامی ما: @iramar_ir

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دفاتر ما

تماس با ما آمادگی داریم تا با شبکه ای از همکاران و مشاوران در هر یک از شهرهای بزرگ در کنار شما باشیم

با ما در تماس باشید

آمار سایت