دهمین همایش ملی تخصصی آمار

نوشته شده توسط مشاور آماری . منتشر شده در چه خبر؟

دهمین همایش ملی تخصصی آمار توسط دانشگاه پیام نور در شیراز  و در تاریخ 25-26 اسفند ماه سال 95 برگزار می گردد. این همایش به منظور(بر اساس محتویات درج شده در سایت کنفرانس)

  • پیشبرد مرزهای دانش و گسترش فرهنگ آماری در کشور
  • به روز نگهداشتن آگاهی جامعه دانشگاهی از علوم روزمره آمار
  • ایجاد زمینه‌های مشترک همکاری بین دانشگاهیان
  • ایجاد زمینه‌های مشترک همکاری بین قشر دانشگاهی و کارشناسان اجرایی
  • آگاهی کارشناسان از نوآوری‌های آماری و تکنیک‌های جدید

تدوین شده است. در ادامه مطلب، محورهای همایش و تاریخ های مهم برای اطلاع خواننده محترم درج شده است.

سرشماری ترکیبی در سال 95

نوشته شده توسط مشاور آماری . منتشر شده در سرشماری

بنا بر اعلام امید علی پارسا، رئیس مرکز آمار،  هشتمین دوره سرشماری نفوس و مسکن به‌طور کامل متفاوت از هفت دوره قبلی، انجام خواهد شد. بر این اساس، شیوه آمارگیری از تعداد و کیفیت جمعیت خانوارها، واحدهای مسکونی و سایر مولفه‌های مورد تاکید در قالب 29 سوال آماری از خانوارها، در هشتمین دوره سرشماری نفوس و مسکن با حذف کامل عملیات ثبت سنتی – آمارگیری روی کاغذ – در دو مرحله زمانی و دو شیوه مختلف انجام خواهد شد. در مرحله اول سرشماری، که از سوم مهر آغاز شده و تا 24 مهر ادامه خواهد داشت برای اولین بار امکان آمارگیری اینترنتی از طریق خوداظهاری خانوارها و ثبت آنلاین پاسخ برای 29 سوال طراحی شده به‌منظور به روز رسانی اطلاعات پایه آماری فراهم شده است. بر این مبنا خانوارها می‌توانند در فاز اول سرشماری با مراجعه به آدرس الکترونیکی www.sarshomari95.ir نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام کنند. پیش از این و در دوره‌های قبلی، سرشماری تنها از طریق روش سنتی به معنای ثبت اطلاعات جمعیتی و سکونتی خانوارها روی پرسشنامه‌های کاغذی انجام می‌شد.

هفت ویژگی سرشماری سال 95

نوشته شده توسط مشاور آماری . منتشر شده در سرشماری

بنا بر اعلام امید علی پارسا، رئیس مرکز آمار، سرشماری نفوس و مسکن سال 95 با تغییرات و رویکرد جدید 7 ویژگی عمده دارد که آن را نسبت به عملیات آمارگیری در هفت دوره قبلی متمایز کرده است. اولین ویژگی به کاهش تعداد سوالات پرسشنامه مرکز آمار برای جمع آوری اطلاعات جمعیتی، سکونتی، ملکی و اقتصادی خانوارها بر می‌گردد. در سرشماری 5 سال پیش – سرشماری نفوس و مسکن سال 90 - از بین 700 سوال کلیدی که اطلاعات آن در کشور وجود نداشت، پرسشنامه‌ای حاوی 50 سوال اولویت دار تهیه و آمارگیری سنتی براساس آنها انجام شد؛ این در حالی است که بنا بر آنچه رئیس مرکز آمار روز گذشته اعلام کرد به‌دلیل تکمیل زیرساخت‌های اطلاعاتی در سایر بخش‌های اقتصادی و اجتماعی و... امسال تعداد سوالات به 29 سوال کاهش یافته است. ویژگی دوم به تغییر و تحول اساسی نحوه سرشماری نفوس و مسکن در سال جاری بر می‌گردد. همان گونه که گفته شد، سرشماری سال 95 با استفاده از روش ترکیبی آمارگیری اینترنتی – حضوری و در دو مرحله زمانی انجام می‌شود که با حذف کامل ثبت کاغذی نسبت به دوره‌های قبلی حداقل از پنج مزیت دقت بالا، سرعت بالا، دسترس پذیرتر بودن خانوارها برای پاسخ به سوالات، کمتر شدن ضریب خطا و همچنین کاهش هزینه‌های مالی، زمانی و انسانی برخوردار است. بنا بر اعلام رئیس مرکز آمار ایران با توجه به ضریب نفوذ اینترنت به میزان 3/ 47 درصد در کشور، 56درصد در شهر تهران، 1/ 52 درصد در مناطق شهری و 4/ 26 درصد در مناطق روستایی پیش‌بینی می‌شود حداقل حدود 40 درصد از عملیات سرشماری به صورت اینترنتی انجام شود.

تعداد مأموران سرشماری سال 95

نوشته شده توسط مشاور آماری . منتشر شده در سرشماری

بنا بر اعلام محمدصادق علی پور،معاون اقتصادی مرکز آمار ایران ، تعداد نیروها و ماموران اجرایی که در طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90 به صورت مستقیم و غیرمستقیم همکاری داشتند حدود 110 هزار نفر بود که این تعداد در برگزاری سرشماری امسال به حدود یک پنجم یعنی 25 هزار نفر کاهش یافته است. 

علی پور، کاهش هزینه و صرفه جویی در زمان را از مزیت های اجرای سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95 به شیوه اینترنتی اعلام کرد و گفت: امروز برگزاری اینترنتی سرشماری در جهان دارای اهمیت بسیار زیادی است و امیدواریم کشور ما نیز با برگزاری موفق این روش از سرشماری، عضو باشگاه کشورهای توسعه یافته که سرشماری را به شیوه اینترنتی اجرا می کنند، شود.
وی با اشاره به برخی مسایل اجرای سرشماری در تمام کشورهای جهان، بیان کرد: امروز کلیه تغییرات، تحولات و حرکت جمعیتی در کشورهای توسعه یافته به صورت سالانه و حتی ماهانه رصد می شود و جابه جایی جمعیت هر منطقه از طریق سرشماری انجام می شود.

تمدید تاریخ سرشماری اینترنتی

نوشته شده توسط مشاور آماری . منتشر شده در سرشماری

رئیس مرکز آمار ایران گفت: رکورد مشارکت خانوارها در سرشماری اینترنتی با ثبت نام 60 هزار خانوار در هر ساعت شکسته شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما امیدعلی پارسا افزود: میزان مشارکت مردم در سرشماری اینترنتی نسبت به روزهای گذشته بسیار چشمگیر بوده و ما با هدف کاهش ترافیک اقدام به تمدید مهلت سرشماری اینترنتی به مدت سه روز تا پایان روز سه شنبه (27 مهر) کردیم.
وی گفت: از ابتدای آغاز سرشماری اینترنتی تا امروز 15 میلیون و 115 هزار نفر معادل 4 میلیون و 472 هزار خانوار اطلاعات خود را به صورت اینترنتی ثبت کردند.

جوایز تشویقی در سرشماری سال 95

نوشته شده توسط مشاور آماری . منتشر شده در سرشماری

رییس مرکز آمار ایران گفت:نخستین سرشماری نفوس و مسکن به صورت اینترنتی از فردا (شنبه) سوم مهرماه در سراسر کشور آغاز می شود .این شیوه سرشماری تا ٢٤ مهرماه ادامه خواهد داشت.  امید علی پارسا اظهار کرد:مردم با مراجعه به سایت www.sarshomari95.ir می توانند اطلاعات خود را وارد کنند. سرشماری حضوری (با مراجعه به منازل مردم ) از ٢٥ مهرماه جاری تا ٢٥ آبان ماه امسال در سراسر کشور انجام خواهد شد.
وی اظهار داشت:با توجه به ضریب نفوذ اینترنت ٤٥ درصدی در کشور انتظار می رود حدود ٣٥ درصد از خانوارهای کشور، اطلاعات خود را به شکل اینترنتی در اختیار مرکز امار ایران قرار دهند.
سرشماری نفوس و مسکن هر پنج سال یک بار انجام می شود ، سرشماری امسال نیز هشتمین سرشماری به شمار می آید.

پایان سرشماری حضوری سال 95

نوشته شده توسط مشاور آماری . منتشر شده در سرشماری

امید علی پارسا در خصوص افرادی که در آمار گیری نفوس و مسکن سال جاری مشارکت داشته‌اند گفت: 99.2 درصد جمعیت معادل با 79.5 میلیون نفر سرشماری شده‌اند که از این میان حدود 4 درصد افراد غایب بوده‌اند.

وی در ادامه افزود: افراد غایب از سرشماری افرادی هستند که در زمان مراجعه مامور سرشماری حضور نداشته‌اند و مامور سرشماری اطلاعیه خانوار غایب در منزل این افراد چسبانده است  که این افراد می‌توانند با توجه به کد موجود در این برگه وارد سیستم سرشماری نفوس و مسکن شده و اطلاعات خود را وارد نمایند.

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه زمان سرشماری دیگر تمدید نخواهد شد، گفت: زمان سرشماری حضوری به طور رسمی امروز به پایان می‌رسد و دیگر امکان تمدید آن وجود ندارد ولی در اغلب مراکز استان‌ها برای سرشماری از خانوارهای غایب زمان درخواست شده که این زمان به استان‌ها برای تکمیل اطلاعات داده خواهد شد.

زمان اعلام نتایج سرشماری

نوشته شده توسط مشاور آماری . منتشر شده در سرشماری

رئیس مرکز آمار ایران گفت: نتایج اولیه سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۳۰ دی ماه ارائه می‌شود و نتایج تفصیلی نیز در مرداد ماه سال آینده قابل ارائه است.
 امیدعلی پارسا شامگاه دوشنبه(10 آبان ماه 95) در ستاد هماهنگی سرشماری نفوس و مسکن 1395 استان همدان اظهار داشت: هدف سرشماری عمومی اینترنتی به میزان 35 درصدی برای کشوری که برای نخستین بار اقدام به انجام ثبت اطلاعات سرشماری به صورت اینترنتی کرده بسیار رویایی تعیین شده بود اما با این وجود عملی شد.

دفاتر ما

تماس با ما آمادگی داریم تا با شبکه ای از همکاران و مشاوران در هر یک از شهرهای بزرگ در کنار شما باشیم

با ما در تماس باشید

آمار سایت