رگرسیون سری زمانی متقاطع 1

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

داده های مقطعی(Cross-sectional data)

در آمار و اقتصاد؛ دادههای مقطعی یا یک مقطع از یک جامعه مورد مطالعه نوعی از داده می باشند که با مشاهده تعداد زیادی آزمودنی (از قبیل اشخاص، کارخانجات، کشورها یا نواحی) در یک نقطه مشابه از زمان یا قطع نظر از تفاوت در زمان گردآوری شده اند. تحلیل داده های مقطعی معمولا شامل مقایسه تفاوت بین آزمودنی ها می گردد.

برای مثال، اگر رغبتی برای اندازه گیری سطح کنونی چاقی در جامعه وجود داشته باشد؛ یک نمونه 1000 تایی از این جامعه (یک به مقطعی از این جامعه شناخته می شود)  استخراج می گردد. ابتدا وزن و قد آنها را اندازه گرفته و درصد افرادی که رسته چاق قرار می گیرند را محاسبه می کنیم.  این نمونه مقطعی برای محقق در یک نقطه در زمان، نگاه اجمالی را فراهم می نماید. توجه به اینکه ضروری می باشد که بر مبنای تنها یک نمونه مقطعی  نمی توان در مورد کاهش یا افزایش درصد چاقی سخن به میان آورد و تنها می توان وضعیت کنونی جامعه را تشریح نمود.

داده های مقطعی از داده های سری زمانی(Time series data) و داده های طولی (longitudinal data) تفاوت دارند چرا که :

الف : داده های سری زمانی، کل نمونه در نقاط مختلفی در زمان مشاهده می شود.

ب: داده های طولی، یک آزمودنی در طول دوره زمانی تغییر می کند.

نوع دیگر ی از داده ها یعنی داده های پانلی (panel data) یا با عنوان داده های مقطعی سری زمانی (time-series cross-sectional (TSCS) data)؛ هر دو نوع داده را ترکیب می کند و به چندین آزمودنی و تغییرات آنها در طول دوره زمانی نظاره می کند.  بر این اساس، تحلیل پانلی از داده های پانلی به منظور بررسی 1-تغییرات در متغیر در روی زمان، و 2-تفاوت در متغیرها در بین آزمودنی ها  استفاده می گردد.

در یک مقطع چرخشی (rolling cross-section)؛ الف- حضور یک آزمودنی در نمونه و ب- زمانی که آزمونی در نمونه وارد شده است؛ به طور تصادفی مشخص می شوند. برای مثال، در یک رای گیری سیاسی تصمیم بر مصاحبه با 1000 گرفته شده است. ابتدا این افراد به طور تصادفی از جامعه انتخاب شده و سپس به یک تاریخ تصادفی تخصیص داده می شوند. در واقع این تاریخ تصادفی ، زمانی خواهد بود که فرد مصاحبه خواهد شد و در تحقیق وارد می گردد**.

داده های مقطعی را می تواند در رگرسیون مقطعی (cross-sectional regression)استفاده نمود که در واقع تحلیل رگرسیونی داده های مقطعی می باشد. به عنوان مثال، رگرسیون مخارج مصرفی افراد مختلف در یک ماه خاص را می توان بر روی درآمد، سطح ثروت انباشته (accumulated wealth levels) و ویژگی های مختلف جمعیتی را محاسبه نمود و نحوه و چگونگی تفاوت  بر روی رفتار مصرف کننده با  تفاوت در این ویژگی ها را بررسی نمود. در مقابل این تحلیل رگرسیونی می‌توان رگرسیون سری زمانی (time-series regression)  را نام برد. این رگرسیون به بررسی داده های مربوط به یک جمعیت واحد در دوره های زمانی مختلف می پردازد. داده های مورد بررسی در این تحلیل رگسیونی، داده های سری زمانی نامیده می شوند. ویژگی برجسته این داده ها خود همبستگی می باشد. به بیانی دیگر ارتباط و همبستگی بین داده ها در زمان های مختلف وجوددارد.

بهرحال، مطالعات مقطعی در خصوص روابط علت و معمولی اطلاعات مشخصی را مهیا نمی سازند. دلیل این موضوع به این مساله بر می گردد که چنین مطالعاتی یک نگاه گذرا و در یک لحظه از زمان را پیشنهاد می کنند و در مورد اتفاقات قبل و بعد از این لحظه سخنی به میان نمی آورند. از این رو، نمی توانیم اطمینان داشته باشیم که آیاگردشگران سطح کلسترول پایین را قبل از شروع تمرین دارند یا اینکه آیا اقدام به پیاده‌روی روزانه به کاهش سطح کلسترولی که قبلا بالا بوده است؛ کمک کند.

قبل از شروع ارائه مطالب تئوری و نمونه تحلیل ها، به علاقه مندان محترم مطالعه مقاله فارسی زیر پیشنهاد می گردد(بر روی لینک کلیک کنید):

مقایسه انواع تحلیل‌های رگرسیونی برای داده‌های حسابداری، منصور  مومنی؛ علی  فعال قیومی

 

** Brady, Henry E.; Johnston, Richard (2008). "The Rolling Cross Section and Causal Distribution" . University of Michigan Press. Retrieved July 13, 2008.

 

مرجع  مطلب : سایت بینش آماری ، تاریخ درج مطلب : دوشنبه ۲۰ مهر۱۳۹۴ساعت ۸:۵۹ قبل از ظهر  توسط نورالله تازیکه(از اعضای تیم آی آر آمار)

 

مطالب مرتبط:

رگرسیون سری زمانی متقاطع 2

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دفاتر ما

تماس با ما آمادگی داریم تا با شبکه ای از همکاران و مشاوران در هر یک از شهرهای بزرگ در کنار شما باشیم

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

 • مهدی یار

  با تشکر از تمامی زحمات دست اندرکارن و زحمت کشان، برای همگی آرزوی سلامتی و بهروزی دارم
 • پری کرمی

  به کارهای خوبتون ادامه بدید. لطفا برای ارسال مطالب و درج اون قسمتی را تعبیه کنید
 • فاطمه بهرامی

  آقای تازیکه امیدوارم در کار خود موفق و پیروز باشد.
 • 1
 • 2
 • 3

آخرین نظرات

 • آدرس سایت دهمین همایش ملی تخصصی آمار به شرح زیر می باشد ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • سلام خسته نباشید من فیلم اموزشی نرمافزار ایزی فیت رو خیلی ...

  ادامه مطلب ..و

آمار سایت