در ادامه مقدمه نویسندگان کتاب به همراه فهرست مطالب برای شما ارائه و لینک شناسنامه کتاب در سایت کتابخانه ملی در انتهای همین مطلب درج شده است.

مقدمه کتاب:

در دنیای امروزی، کاهش بُعد یا بررسی ساختارهای انتزاعی که امکان اندازه‌گیری آنها در دنیای واقعی میسر نیست؛ می‌تواند از دغدغه‌های پژوهشگران در هر رشته‌ای علمی باشد؛ در این خصوص، رهیافت‌های مختلفی از جمله تحلیل عاملی ابزاری مناسب برای پاسخگویی به این نیاز می‌باشد. در واقع، تحلیل عاملی در زمره‌ی روش‌های چندمتغیره است که در آن کلیه‌ی متغیرها نسبت به هم وابسته‌اند و مفهوم مدل‌بندی بر اساس متغیرهای مستقل و وابسته در آن صدق نمی‌کند. به بیانی دیگر، در تحلیل عاملی به دنبال پاسخگویی به سؤال زیر هستیم: آیا امکان کاهش بُعد متغیرهای اولیه به مجموعه‌ی کوچکتری از متغیرها، با کمترین میزان ریزش اطلاعات وجود دارد؟

 این شیوه‌ی آماری به دلیل محاسبات پیچیده‌ی خود تا سا‌ل‌ها در قالب مقالات و نوشته‌ها و مفاهیم نظری ارائه گردید؛ امّا از دهه‌ی 1980 میلادی، نرم‌افزارهای گوناگونی از جمله BMDP،JMP ، SPSS، SAS جهت تسهیل در امر محاسبه در اختیار پژوهشگران قرار گرفت و پس از آن انفجاری از توسعه‌ی‌ این شیوه‌ی آماری در تئوری و کاربردهای عملی را شاهد هستیم. این تحلیل جزء پرکاربردترین روش‌های آماری در رشته‌هایی از جمله علوم اجتماعی و رفتاری، پزشکی، اقتصاد و جغرافیا است؛ به طوری که استفاده از تحلیل عاملی در این شاخه‌ها توانسته است زمینه‌های توسعه ساختارها را بر مبنای مجموعه‌ای از متغیرها ایجاد نماید.

علی‌رغم شباهت‌ها و رابطه‌های موجود بین تحلیل مؤلفه‌های اصلی و تحلیل عاملی، در این کتاب اشاره خواهیم نمود که این دو شیوه، نتایج متفاوت را ارائه می‌نمایند. همچنین در خصوص حجم نمونه در تحلیل عاملی و ملاحظات مرتبط بحث خواهیم نمود.

در این کتاب با رویکردی کاربردی، نحوه‌ی استفاده صحیح از تحلیل عاملی در مسائل واقعی ارائه و به صورت دقیق، قابلیت‌های نرم‌افزار SPSS بررسی می‌شود. علاوه بر این ملاحظات، قواعد تجربی و رهنمودهای فنی در پیاده‌سازی تحلیل عاملی صحیح نیز در اختیار پژوهشگر قرار می‌گیرد. به منظور درک بهتر مطالب کلیدی، بسیاری از نکته‌ها و قواعد تجربی در سراسر کتاب پراکنده شده‌اند. از این رو، پیشنهاد می‌گردد، خواننده‌ی محترم به مطالعه‌ی کامل و از ابتدای تا انتهای کتاب بپردازد.

بر این اساس، با مطالعه‌ی این کتاب انتظار می‌رود، پژوهشگر بتواند:

  • برای اجرای تحلیل عاملی، داده‌ها را به طور صحیح به نرم‌افزار SPSS وارد نماید؛
  • عدم انحراف از پذیره‌های مورد نیاز در تحلیل عاملی را ارزیابی نماید؛
  • برای اجرای تحلیل عاملی، گزینه‌های مناسب را در نرم‌افزار SPSS انتخاب نماید؛
  • خروجی مناسب را از تحلیل عاملی انتخاب و تفسیر نماید؛
  • فرآیند مورد نیاز برای اجرای تحلیل عاملی را تشریح نماید.

بر مبنای انتظارت از پیش گفته، کتاب به شرح زیر سازماندهی شده است:

 در فصل اول بر مباحث نظری کاهش بُعد داده‌ها تمرکز خواهیم داشت. به طوری که تعاریف و اهمیت استفاده از تحلیل عاملی و انواع آن ارائه‌ می‌گردد. سپس، مراحل اجرای یک تحلیل عاملی (یعنی استخراج، دوران و تفسیر) با نگاه آماری بررسی خواهد شد.

در فصل دوم، قابلیت‌های نرم‌افزار SPSS جهت انجام تحلیل عاملی تبیینی معرفی و تشریح می‌شود. در این راستا، ملاحظات فنی و قواعد تجربی جدید در اختیار خواننده محترم قرار می‌گیرد.

در فصل سوم، بر اساس دو مجموعه داده‌ی واقعی، به جمع‌بندی و نحوه‌ی استفاده از تحلیل عاملی در تحقیقات خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که علاقمندان می‌توانند جهت دریافت مجموعه داده‌هایی که در این فصل استفاده شده است؛ به وبگاه ما به آدرس www.iramar.ir مراجعه نمایند و یا از طریق ارسال درخواست به رایانامه‌یاین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ، فایل داده‌ها را دریافت نمایند.

در انتها مجدد تأکید می‌گردد درک بهتر مفهوم تحلیل عاملی و استفاده‌ی بهینه از پیشنهادات فنی، تنها با مطالعه هر 3 فصل کتاب امکانپذیر خواهد بود. به بیانی دیگر، برای برآورده شدن انتظارات نویسندگان، توصیه می‌شود؛ تمامی کتاب مطالعه شود.

در پایان، از سرکار خانم واعظی‌زاده، آقای مهدی‌یار تازیکه و تمام عزیزانی که در تهیه کتاب ما را همراهی کردند، کمال تشکر و قدردانی را داریم.

 

نوراله تازیکه

زهرا نوری

آذر، سال 1395

 

همچنین فهرست مطالب کتاب به شرح زیر می باشد:

همچنین می توانید شناسنامه کتاب را در سایت کتابخانه ملی دریافت نمایید. برای این منظور بر روی لینک زیر کلیک کنید:

لینک ثابت کتاب در کتابخانه ملی:     کلیک کنید                                 

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 09300023999 تماس برقرار نمایید و اطلاعات بیشتر را در خصوص همکاری در چاپ کتاب های حوزه ی آمار دریافت نمایید.

 

دفاتر ما

تماس با ما آمادگی داریم تا با شبکه ای از همکاران و مشاوران در هر یک از شهرهای بزرگ در کنار شما باشیم

با ما در تماس باشید

آمار سایت