کنترل همگرایی در WinBUGS

نوشته شده توسط مشاور آماری . منتشر شده در WinBUGS

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شبیه سازی در نرم افزار WinBUGS زمانی مورد تایید می باشد که همگرایی در داده های تولید شده کنترل و مورد قبول باشد. در نرم افزار WinBUGS نسخه 1.4 برای این منظور رهنمودهایی ارائه گردیده که در ادامه ارائه می گردد.

 

کنترل همگرایی دقت قابل توجهی را می طلبد. در واقع  بیان اینکه زنجیر(شبیه سازی) همگرایی دارد بسیار سخت می باشد. رویه های زیر رهنمودهای عملی برای ارزیابی همگرایی می باشد:

  1. برای مدلهایی که پارامترهای زیادی را دارند؛ کنترل همگرایی برای هر پارامتر غیر عملی است؛ برای تنها انتخاب یک انتخاب تصادفی از پارامترهای درگیر برای بررسی مناسب می باشد. برای مثال، به جای کنترل همگرایی برای هر عضو  از بردار اثرات تصادفی، یک زیر مجموعه تصادفی (مثلا، اولین 5 یا 10 تا) انتخاب می شود.
  2. نمودارهای اثر (trace plots) را برای «مقادیر نمونه ای» در برابر «تکرار» کنترل کنید تا به شواهدی دست یابید که چه زمانی شبیه سازی  به تثبیت می رسد. برای این منظور می بایست نمودارهای اثر پویا را فعال نمایید.
  3. اگر چند زنجیر را اجرا می کنید؛ نمودارهای اثر هر یم از این زنجیرها را با رنگهای مختلف نشان میدهند. در این حالت، منطقی می باشد زمانی از همگرایی اطمینان داشته باشم که تمامی زنجیرها بر روی یکدیگر افتاده باشند. در نمودارهای فوق الف) همگرایی زنجیرهای چندگانه به نظر منطقی می باشد (بالا) ب) زنچیرهای چندگانی به طور واضح همگرایی را نشان نمی دهند(زیری)
  4. برای رهیافت رسمی تر برای تشخیص همگرایی ، نرم افزار WinBUGS آماراه همگرایی گلمن-روبین (Gelman-Rubin) را نیز ارائه می نمایید.
  5. همچنین امکان استخراج نمونه های تولیدی در فرمتی وجود دارد که با پکیج CODA در نرم افزار SPlus  سازگار میباشد لذا امکان بررسی بیشتر در آن وجود دارد

  

جهت درخواست آموزش نرم افزار WinBUGS  و یا انجام پروژه های آماری از یکی از روش های زیر می توانید با تیم آی آر آمار در ارتباط باشید. لازم به توضیح می باشید فرآیند مشاوره و همچنین پاسخگویی به سوالات کوتاه به صورت کاملا رایگان ارائه می گردد.

 

شماره تماس:   09300023999

رایانامه:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

Tags: مقالات رایگان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دفاتر ما

تماس با ما آمادگی داریم تا با شبکه ای از همکاران و مشاوران در هر یک از شهرهای بزرگ در کنار شما باشیم

با ما در تماس باشید

آمار سایت