آزمون استقلال در جداول توافقی

نوشته شده توسط مشاور آماری . منتشر شده در SPSS

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در ابتدا تعریف جدول توافقی و در ادامه آزمون استقلال مبتنی بر آزمون خی دو را شرح می دهیم:

 جدول فراوانی توام دو متغیر کیفی که نشان دهنده ی وابستگی دو متغیر می باشد، جدول توافقی نامیده می شود. ما با آزمون استقلال به دنبال بررسی استقلال یا وابستگی متغیرهای کیفی در سطر و ستون ها هستیم. این آزمون به آزمون خی دو یا کای دو معروف می باشد. آماره آزمون با تکیه بر فراوانی های مشاهده شده و فراوانی ها مورد انتظار تشکیل می گردد. این آزمون همانند اکثر آزمون های آماری نیاز به پیش فرض هایی دارد که یکی از آنها اینست که فراوانی مورد انتظار در هر خانه جدول کمتر از 5 نباشد و در صورت وقوع چنین موردی معمولا ادغام سطرها یا ستون هایی که مقادیر کمتر از 5 دارند روشی معمول است. همانطور که در تایید این آزمون در  SPSS مد نظر قرار می گیرد، چنانچه فراوانی های مورد انتظار بیش از 20 درثد خانه های جدول کمتر از 5 باشد مقدار معنی داری آزمون درست نخواهد بود. علاوه بر تمامی اینها می توان در جداول دو در دو از آزمون دقیق فیشر استفاده نمود که میزان معنی داری آن در خروجی نرم افزار SPSSنیز نمایش داده می شود. چنانچه هیچ یک از این روشها را نتوان بکار برد استفاده از مدلهای آماری دیگر برابر بررسی رابطه استفاده می گردد.

 برای انجام این آزمون در SPSS مسیر زیر را طی می کنیم:

Analyze---> Descriptive Statistics--> Crosstabs...

و نهایتا جعبه گفتگوای باز می گردد که می بایست متغیرهای کیفی مورد نیاز را به قسمت های Row و Column فراخوانی نماییم. به طور معمول و رویه ای استاندارد در تحلیل داده ها، با انتخاب گزینه Cells  حداقل یکی از گزینه های بخش Percentages برای محاسبه درصد سطی، ستونی یا درصد از کل فراوانی مربوط به خانه های جداول توافقی  مورد توجه قرار می گیرد. حال پاسخ سوال اصلی: برای انجام آزمون استقلال لازم است که گزینه Statistics و سپس گزینه Chi-Square را انتخاب نمود.

حال در خروجی جدول آزمون کای دو، ردیف اول آماره کای دو را به عنوان کای دو پیرسون خواهیم داشت و فرض استقلال را با مشاهده مقدار احتمال (p-value) می توان بررسی نمود. چنانچه سطح معنی داری در طبیعت مساله مورد تحقیق 5 درصد باشد و مقدار احتمال کمتر از 5 درصد باشد فرض صفر را رد می کنیم. رد فرض صفر در آزمون استقلال به معنی اینست که دو متغیر کیفی با یکدیگر در ارتباط هستند.

 

در انتها ذکر می نماییم که

1-تنها برای جداول 2  در 2 آماره دقیق فیشر محاسبه نمی شود بلکه در تمامی جداول توافقی با متغیرهای کیفی بیش از 2 سطح نیز این آزمون قابل محاسبه است و SPSS آنرا در خروجی به محققین ارائه می دهد. در زمان گذشته به دلیل محاسبات سنگین تنها در همان جداول 2 در 2 آزمون دقیق مورد بحث قرار می گرفت. 

2- می توان جداول توافقی را در چند لایه، یعنی بیش از دو متغیر کیفی بررسی نمود.

3- می توان به گسسته سازی متغیرهای کمی، آزمون استقلال را برای آنها مورد توجه قرار داد. مثلا نمره کلاسی را به ترتیب از بیشترین نمره به کمترین به گروه های A ، B ، C و D تقسیم نمود

 

(منبع و تاریخ انتشار: وبلاگ بینش آماری، در  سه شنبه ۱۵ بهمن۱۳۹۲ توسط نورالله تازیکه میاندره)

جهت درخواست آموزش نرم افزارها و تئوری های آماری و یا انجام پروژه های آماری از یکی از روش های زیر می توانید با تیم آی آر آمار در ارتباط باشید. لازم به توضیح می باشید فرآیند مشاوره و همچنین پاسخگویی به سوالات کوتاه به صورت کاملا رایگان ارائه می گردد.

 

شماره تماس:   09300023999

رایانامه:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید 

Tags: نرم افزارهای آماری مقالات رایگان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دفاتر ما

تماس با ما آمادگی داریم تا با شبکه ای از همکاران و مشاوران در هر یک از شهرهای بزرگ در کنار شما باشیم

با ما در تماس باشید

آمار سایت