همبستگی جزئی

نوشته شده توسط مشاور آماری . منتشر شده در SPSS

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

دستورالعمل Partial Correlations به محاسبه ضرائب همبستگي جزيي مي‌پردازد كه رابطة خطي بين دو متغير را همزمان با كنترل تأثيرات يك يا چند متغير ديگر شرح مي‌دهد. تمام متغيرها بايد كمي (Scale) باشند.

مثال1: استفاده از همبستگي جزيي

تحقيقات نشان داد كه هر چه بودجه بهداشت افزايش يابد نرخ بيماري نيز افزايش مي‌يابد! شهرهايي كه واقعاً هزينه‌هاي بيشتري پرداخت مي‌كنند به نظر مي‌رسد بدتر از شهرهايي هستند كه هزينه كمتري پرداخت مي‌نمايند. آيا بودجه بهداشت براي سلامتي بد مي‌باشد؟ براي بررسي اين مسئله، تحليل زير را انجام مي‌دهيم. برای این منظور از فایل داده health_funding.sav از سری داده های همراه نسخه نصبی نرم افزار SPSS استفاده می گردد. این مجموعه داده مشتمل بر 50 آزمودنی و چهار متغیر به شرح تصویر زیر می باشد. در صورتی که مسیر فایل را در نسخه نصبی خود نمی یابید از لینک زیر فایل داده ها را دانلود و سپس مراحل زیر را انجام دهید:

 

دانلود فایل داده health_funding.sav

 

شروع تحليل

1ـ مسير Analyze > Correlate > Partial را از نوار منو برگزينيد.

2ـ Health Care Funding و Disease rate را بعنوان متغير انتخاب كنيد.

3ـ Visits to health Care Providers را بعنوان متغير كنترل (Controlling for) برگزينيد.

4ـ دكمة Options را كليك  كنيد.

 5ـ گزينة Zero–order Correlations را فعال كرده و سپس دكمة Continue را كليك كنيد.

6ـ در جعبه محاورة اصلي Partial Correlations، روي Ok كليك كنيد تا دستورالعمل اجرا گردد.

جدول همبستگي جزيي

خروجی نرم افزار SPSS به صورتی می باشد که در تصویر زیر مشاهده می نمایید.

در اين مثال، جدول همبستگي جزئي هر دو همبستگي مرتبه صفر (Zero – order) (منظور همبستگي بدون هيچ متغير كنترلي مي‌باشد) مربوط به هر سه متغير را نشان مي‌دهد همچنين همبستگي جزئي مربوط به دو متغير اول كنترل شود، تأثيرات متغير سوم را نمايش مي‌دهد.

همبستگي مرتبه صفر (Zero – order) بين بودجه بهداشت و ميزان سلامتي خيلي بزرگ (0.737) و از نظر آماري معني‌دار (P<0.001) مي‌باشد (a). كنترل همبستگي جزئي براي نرخ مراجعات به مراكز درماني (Visits to health care provider) جزئي (0.013) مي‌باشد و از نظر آماري معني‌دار (P=0.928) نيست (b).

يك تفسير از اين يافته اين است كه رابطة مثبت مشاهده شده بين بودجه درماني و نرخ بيماري در نتيجه روابط پوشيده بين هر يك از متغيرها و ميزان مراجعات به مراكز درماني مي‌باشد.

ارتباط مثبت بين بيماري و ميزان بودجه درماني به اين دليل است كه با افزايش بودجه، افراد بيشتري دسترسي به مراكز درماني دارند، و در نتيجه پزشكان و بيمارستان‌ها بيماريها و افراد بيشتري را گزارش مي‌نمايند كه به آنها مراجعه كرده‌اند.

با مراجعه به همبستگي مرتبه صفر (Zero – Order)، مي‌توانيد ببينيد كه هم ميزان بودجه درماني و هم نرخ بيماريهاي گزارش شده با مقدار خيلي مثبتي با متغير كنترل، يعني ميزان مراجعات به مراكز درماني، همبسته مي‌باشد (c).

با حذف تأثيرات اين متغيير، همبستگي بين دو متغير ديگر كاسته مي‌شود (تا نزديكي صفر). حتي ممكن است كه كنترل تأثيرات برخي از متغيرهاي مربوط ديگر، يك رابطة منفي نهفته بين ميزان بودجه درماني و ميزان بيماري را نشان مي‌دهد.

 

 

جهت درخواست آموزش نرم افزار SPSS و یا انجام پروژه های آماری از یکی از روش های زیر می توانید با تیم آی آر آمار در ارتباط باشید. لازم به توضیح می باشید فرآیند مشاوره و همچنین پاسخگویی به سوالات کوتاه به صورت کاملا رایگان ارائه می گردد.

 

شماره تماس:   09300023999

رایانامه:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دفاتر ما

تماس با ما آمادگی داریم تا با شبکه ای از همکاران و مشاوران در هر یک از شهرهای بزرگ در کنار شما باشیم

با ما در تماس باشید

آمار سایت