وزن دهی آزمودنی ها

نوشته شده توسط مشاور آماری . منتشر شده در SPSS

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

وزن دهی آزمودنی ها در نرم افزار SPSS 

با استفاده از این قابلیت در نرم افزار SPSS، می توان آزمودنی ها (Cases) را وزن دهی نمود. در این راستا کاربران محترم می بایست موارد زیر را مورد توجه قرار دهند:

  •  برای هر آزمودنی خاص در فایل  دادهها، مقادیر متغیر وزن دهی می بایست تعداد مشاهدات(فراوانی) را نشان دهد.
  • مقدار وزن داده شده نباید مقدار منفی، صفر و یا گمیشده باشد. در هنگام تحلیل، نرم افزار SPSS آزمودنی های متناظر را از تحلیل کنار می گذارد.
  • مقدار وزن می تواند کسری باشد و تعدادی از رویه های تحلیل در نرم افزار SPSS از جمله Frequencies،  Crosstabsو Custom Tables این نوع وزن دهی را در تحلیل وارد می کنند. با این وجود؛ اغلب رویه ها متغیر وزن دهی را به عنوان تعداد تکرار در نظر می گیرند و بر این اساس، مقادیر کسری را به نزدیکترین عدد صحیح گرد می کنند. همچنین به حضور کاربران حرفه ای و تحلیگران اعلام می دارد تعدادی از رویه ها نیز متغیر وزن دهی را به طور کامل نادیده گیرند!!

هنگامی که متغیر وزن دهی در نرم افزار مشخص و در فایل داده اعمال می نمایید؛ این وزن دهی تا زمانی که 1- متغیر وزن دهی دیگری انتخاب نشده باشد، 2- وزن دهی خاموش نشده باشد؛ موثر و در تحلیل ها وارد می شود. لذا چنانچه این فایل داده ذخیره گردد؛ اطلاعات وزن دهی با فایل داده ذخیره  می شود. نرم افزار SPSS  این امکان را برای کاربر فراهم می نماید؛ حتی زمانی که قالب وزن دهی ذخیره شده باشد؛ آن را خاموش نمایید!!

توجه شود که در رویه ی Crosstabs  و همچنین ترسیم نمودار های scatterplot و histogram انتخاب بیشتری برای مدیریت و کنترل وزن دهی آزمودنی وجود دارد که می بایست در استفاده از آن دقت شود.

روش استفاده :

برای وزن دهی آزمودنی ها از منوهای اصلی به ترتیب Data و سپس  ...Weight Cases را انتخاب کنیدو  سپس در جعبه گفتگو  Weight cases by را بر گزنید(همانند تصاویر زیر)

 

 

پس از اعمال متغیر وزن دهی، عبارت Weight On  در فایل داده، همان طور که در تصویر زیر نشان داده شده است، در نوار وضعیت نمایش داده می شود.

 

مثال 1:  

جدول زیر توزیع بیماران مراجعه کننده به یک درمانگاه را بر حسب تعداد دندانهای فاسد آنها نشان می دهد.

4

3

2

1

0

تعداد دندانهای فاسد

 \(X_i\)

8

9

14

5

10

تعداد بیماران

 \(f_i\)

با استفاده از نرم افزار SPSS و رویکرد وزن دهی نسبت به ترسیم نمودار میله ای و همچنین محاسبه شاخص های مرکزی و پراکندگی را محاسبه نمایید. 

 

پاسخ مثال 1:

ابتدا داده ها را در نرم افزار SPSS وارد می نماییم و سپس طبق دستور العمل فوق الاشاره برای تعریف متغیر وزن دهی Freq به صورت زیر اقدام می نماییم:

مطابق تصاویر نمایش داده شده، متغیر Freq را به عنوان متغیر وزن دهی فعال (روشن) نموده و سپس نمودار میله ای را ترسیم را به صورت زیر ترسیم می کنیم.

حال روی OK کلیک کنید، خروجی نرم افزار SPSSبه صورت زیر خواهد بود:

نمودار فوق گویای آنچه است که تا کنون بازگو شده است. همان طور که در تصویر قبل مشاهده می شود متغیر Freq به هیچ عنوان در ترسیم نمودار استفاده نشده است!! و تنها پیش فرض این می باشد که این متغیر قبلا به عنوان متغیر وزن دهی تعریف شده است. SPSS این موضوع را در ترسیم نمودار میله ای لحاظ نموده! بار دیگر به برچسب پایین در زیر نمودار توجه کنید. به طور اتوماتیک نرم افزار SPSS به وزن دهی با استفاده از متغیر Freq اشاره نموده است و همچنین در ترسیم نمودار، ارتفاع  میله ها متناسب با تعداد فراوانی های جدول می باشد.

حال برای محاسبه شاخص های مرکزی و پراکندگی می پردازیم. برای درک بهتر  کاربر محترم به تصاویر زیر توجه نمایید :

 

 

 

 خروجی نرم افزار SPSS شامل جدول فراوانی و همچنین جدول شاخص های آماری می باشد؛ که در تصویر زیر مشاهده می فرمایید:

همان طور که مشاهده می شود در جدول اول با عنوان statistics تعداد فروانی برابر 46 قید شده است؛ که برابر مجموع مقادیر وزن دهی متغیر Freq می باشد. برای متغیر Obs مقدار میانه و میانگین و مد برابر مقدار 2 بوده و همچنین میزان واریانس به عنوان معیاری از پراکندگی برابر 1.911 بدست آمده است.

جدول دوم، با عنوان جدول فراوانی شناخته می شود و همانطور که مشاهده می شود ستون اول و دوم آن دقیقا برابر جدول قید شده در سوال می باشد.

 

جهت درخواست آموزش نرم افزار SPSS و یا انجام پروژه های آماری از یکی از روش های زیر می توانید با تیم آی آر آمار در ارتباط باشید. لازم به توضیح می باشید فرآیند مشاوره و همچنین پاسخگویی به سوالات کوتاه به صورت کاملا رایگان ارائه می گردد.

 

شماره تماس:   09300023999

رایانامه:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دفاتر ما

تماس با ما آمادگی داریم تا با شبکه ای از همکاران و مشاوران در هر یک از شهرهای بزرگ در کنار شما باشیم

با ما در تماس باشید

آمار سایت